Novinka:Porovnávacia tabuľka RGB LED-iek rady WS28xx
(Kategória: Semiconductor-ZONE)
Zaslal EdizonTN
29.11.2021-02:36

Na stránke LCSC Electronics som si všimol, že digitálne riadené RGB LEDky WS28xx z produkcie fy.Worldsemi, sú za dosť smiešnu sumu: od 0,05 do 0,22 USD podľa typu (no, možno boli aj predtým v týchto cenách, neviem).
Ale hlavne teda sú k dispozícii, čo už v dnešnej súčiastkovej malomocnosti začína byť prvoradé kritérium pri objednávaní.
A blížia sa vianoce, že....




Začal som sa teda zaujímať, aký je medzi jednotlivými LED-kami rozdiel, prípadne ako pochopiť logiku označenia.
Pri prehľadávaní produkcie pomocou google a na webe výrobcu, som sa však začal zamotávať a tak som si to musel priebežne písať.


Nakoniec z toho vypadla nasledujúca tabuľka:


No, do tohto RS vkladať tabuľky je malý pôrod (nie, veľký) tak je tabuľka k dispozícii aj na google docs - tam sa totiž dajú nastavovať aj filtre pre stĺpce, čo môže byť užitočné pri triedení podľa parametrov.

Pár slov k tabuľke
Do tabuľky som nakoniec doplnil všetky digitálne riadené RGB LED-ky a to nielen od Worldsemi, ale aj od relatívne mladej čínskej firmy Xinglight (pre zvedavcov je plný názov: Shenzhen Chengxing Electronic Technology Co., Ltd.), ktorá robí veľmi podobné LED.

Takže, prvý stĺpec je jasný - výrobca.

Druhý zrejme tiež - typové označenie výrobcu (nie, logiku značenia som nenašiel)

V treťom stĺpci je nominálne napájacie napätie. Pri 12V LED treba dať pozor - LED obsahuje interný 5V zdroj, od ktorého za aj odvíja parameter nasledujúceho stĺpca (Vih min).
Tento parameter vraví o minimálnej napäťovej úrovni potrebnej pre nastavenie log "1". Čiže či danú LED-ku vieme ovládať aj z 3.3V MCU. Pri 12V LED-kách je teda úroveň 0,7VDD potrebné počítať z 5V (asi som to mohol napísať rovno prepočítané)

4. stĺpec - "Quiescent current" obsahuje prúdové odbery LED-iek v čase kedy nesvietia - vhodné ak potrebujeme LED-ku napájať z baterky.

5. stĺpec - "Package" snáď netreba rozvádzať.

6. stĺpec - "Top package color" - to sa zíde, ak potrebujeme použiť LED ako viditeľnú súčasť designu.

V siedmom stĺpci je spomenutá vlastnosť LED-iek - či obsahujú interný kondenzátor na napájaní.
Zistiť túto vlastnosť bolo celkom zaujímavé bádanie, pretože v niektorých datasheetoch sa s ňou chvália, v niektorých je spomenutá len pri aplikačnej schéme a v niektorých to neviem prečítať, pretože je to písané rozsypaným čajom.

Ďalšia funkcionalita je spomenutá v ôsmom stĺpci - "Backup data input"
Toto je bezpečnostná vlastnosť (skôr im asi často horeli čipy) aby v prípade zlyhaniu jednej LED, nezhasol celý reťazec.

Bežné zapojenie LED-iek WS28xx je totiž ich reťazenie - napájanie majú všetky LED spoločné ale ovládací dátový signál prechádza zkrz všetky LED, pekne z jednej do ďaľšej. No a v prípade zlyhania jednej LED, sa signál nedostal ďalej a reťazec zhasol.

Backup input data slúži na akési baypass-ovanie vždy predchádzajúcej LEDky v reťazi. Takže ak bola prerušená - nevadí, dáta sa berú aj z pred nej. Toto sa spraví na každej LED v reťazi a je zabezpečená aká taká ochrana pred znefunkčnením.

Bypass je znázornený červenou farbou na príklade zapojenia:


Pravda, nerieši to chybu dvoch po sebe idúcich prerušených LED, ale nie všetko sa dá.

9. stĺpec obsahuje nominálnu hodnotu prúdu jednej LED v aktívnom režime (pozor - čip obsahuje tri LED-ky: červenú, zelenú a modrú) a poslúži pre dimenzovanie napájania pri návrhu.

10 - 12 stĺpec zasa hovorí o svietivosti jednotlivých farebných LED v čipe (najmä WS2812D-F8 je zaujímavá) teda ako silno daná farba žižá.

13 - 15 stĺpec je výcuc z časovania dátového signálu. Podľa nich je možné spočítať, ako rýchlo je možné tlačiť dáta do LED a teda koľko LED-iek môžeme zapojiť za sebou aby ešte nebolo vidno blikanie pri zmene (flicker).

Z dôvodu pokročilej rannej hodiny (alebo neskorej večernej) sa teraz nebudem rozpisovať, iba podotknem, že TH+TL je súčet časov potrebných pre zápis logickej úrovne (v datasheetoch sú rozpísané).
Viz:


No a v poslednom stĺpci je klikateľný odkaz na datasheet s označením jeho verzie.

Verzie
Tak toto je asi najväčší záhul týchto LEDiek.

Niekedy v 2018/2019 výrobca inovoval interné zapojenie LED-iek - doplnil ochrany proti prepólovaniu, ochranu vstupov proti prepätiu, spínacie parametre s ohľadu EMC, lepšie samotné LED a pod.
No a nenapadlo ho nič lepšie, ako niektoré LED-ky označiť ako -V5, niektoré ako -V3 a niektoré nepreznačil vôbec.

Takže napríklad LED WS2812B-2020 vyrobená pred 2019 alebo po 01/2019 nie je totožná.
Tá novšia už nepotrebuje externý kondenzátor a je odolná voči prepólovaniu.

No a ak si porovnáte aj elektrické/optické parametre v datasheetoch jednej LED ale v rôznych verziách, tiež sa nebudete stačiť diviť.

Skrátka, berte radšej LED vyrobené po 2019.

Niečo málo o zmenách sa dá nájsť v tomto dokumente.





Táto novinka je z mikroZONE
( http://mikrozone.sk/news.php?extend.1558 )