Také zvláštne riešenia II - Parallax Basic Stamp

wek, 17.08.2014-00:18




Píše sa začiatok deväťdesiatych rokov, a primárnou cieľovou skupinou už nie sú firmy "garážového formátu", ale amatéri, pre ktorých je elektronika koníčkom. Cieľom je znova znížiť nováčikom prah pre vstup do sveta mikrokontrolérov a ich aplikácií.

Doba sa však už mierne zmenila, a tak sa zmenil aj prístup. Firma Parallax v tom čase nemal prostriedky na jednočipové riešenie, a tak zvolil formu modulu s pinmi v jednom rade (SIP-14), na ktorom bol v SMD montáži umiestnený mikrokontrolér typu PIC s firmwarom pre interpreter, EEPROM pre BASICový program, zdroj (napäťový regulátor), kryštál a resetovací IO. Pointa je však inde: mikrokontrolér už neobsahuje v sebe kompletnú implementáciu BASICu ako ju poznáme z éry domácich 8-bitových počítačov, vrátane editora a s ním spriahnutého parsera. Naopak, Basic Stamp (od 8.99 USD) je závislý na sprievodnom "ekosystéme" - v 90tych rokoch je už bežné, že užívateľ má k dispozícii PC, a tak Parallax vyvinul prostredie (najskôr pod DOS, potom pochopiteľne pod Windows), v ktorom sa naeditoval program v BASICu, preložil do akéhosi medzikódu (bytecode), a až ten sa z toho istého prostredia "nahral" sériovou linkou do modulu.

Samozrejmosťou je tiež pomerne rozsiahla podpora v podobe základnej dosky, sady aplikačných poznámok, knižiek, reklamy v dobovej populárno-technickej literatúre a rôznych iných propagačných akcií.
Basic Stamp si našiel svojich fanúšikov, a spoločnosť Parallax ho vyrába a ponúka dodnes - aj keď už len ako samotný mikrokontrolér naprogramovaný interpreterom, a s označením Basic Stamp 1 - pretože medzičasom začali vyrábať celý rad vylepšených modulov radu Basic Stamp 2, tentokrát už vo formáte DIP.

Basic Stamp možno nepriniesol žiadnu prevratnú novinku po technickej stránke, avšak z psychologického a marketingového hľadiska otvoril cestu, ktorou sa vybral celý rad podobných modulov, a ktorý v tejto dobe vrcholí v podobe syndrómu Arduino.

Také zvláštne riešenia I - 8052AH-BASIC


tento článok je z mikroZONE
( https://mikrozone.sk/pluginy/content/content.php?content.102 )