Také zvláštne riešenia VI - Parallax Propeller
Multiprocesor pre koníčkárov
wek, 20.08.2015-06:22


Spoločnosť Parallax sa vo svojich začiatkoch začiatkom 90-tych rokov preslávila najmä modulmi radu BASIC Stamp (o ktorých tu už bola reč), ktoré dodnes predstavujú významnú časť ich portfólia. Na rozdiel od 8052AH-BASIC samotný mcu neobsahuje plnohodnotný interpreter (aj s editorom); tu sa zdrojový text edituje na PC a následne sa predspracuje do bytecode, ktorý sa nahrá do EEPROM mcu. To výrazne zjednodušuje interpreter, čo umožnilo použiť menší a jednoduchší (čítaj: lacnejší) mcu typu PIC. BASIC Stamp bola veľmi populárna platforma najmä medzi koníčkármi - jednalo sa o fenomén, ktorý zopakovala neskôr platforma Arduino (aj keď s iným rozmerom a mediálnym ohlasom, vďaka rozšíreniu internetu).


Väzba na PIC sa prejavila u Parallaxu aj inými spôsobmi. Jedným z príkladov je aj ich spolupráca so spoločnosťou Scenix (neskôr Ubicom), ktorá vyrábala mikrokontroléry radu SX, plne kompatibilné s Microchip PIC avšak štvornásobne rýchlejšie. Parallax potom, čo Ubicom prestal obvody SX vyrábať, prevzal aj ich výrobu. (Mimochodom, za zmienku stojí aj ich asembler, ktorý paradoxne obsahuje kľúčové slová, ktorým sa programovanie PIC približuje programovaniu 8051.)

Parallax však nadšenectvo dokázal doviesť na ešte vyššiu úroveň. Zakladateľ spoločnosti Chip Gracey si splnil sen, keď navrhol obvod Propeller.



Jedná sa o osem 32-bitových procesorov (nazývaných "cog") spolu s menšou lokálnou RAM, prístupom k IO pinom, časovačom a videoprocesorom(!), ktoré prostredníctvom časového multiplexu pristupujú k spoločnej prostriedkom väčšej RAM/ROM. Každý "cog" má vykonávaciu rýchlosť max. 20 MIPS. O natiahnutie programu sa stará bootloader ktorý vie natiahnuť program z externej EEPROM alebo komunikuje s pripojeným PC. To všetko v QFP44/QFN44/DIP40 za cca $8 v kusovke.



Propeller sa programuje buď vo vlastnom asembleri alebo vo vlastnom vyššom jazyku Spin, ale existuje pre neho aj verzia gcc spolu s IDE. K dispozícii je kompletný "ekosystém" - vývojové dosky aj s doplnkami, knihy a iná literatúra, diskusné fórum, atď.

No a aby zvláštnostiam nebolo koniec, samotný návrh Propelleru je open source...



PS. Propeller2 je už na ceste...





tento článok je z mikroZONE
( https://mikrozone.sk/pluginy/content/content.php?content.105 )