Vývojový kit s P80C552
Vývojový kit pre procesor s jadrom x51
Dali2, 27.03.2013-00:00

Úvod
Niektorí z vás možno povedia, na čo je to dobré, veď x51 je dinosaurus, ale dovolím si s týmto názorom nesúhlasiť. Hlavne s týmto názorom zjavne nesúhlasia ani výrobcovia procesorov, takmer každý z nich má vo svojom portfóliu aj rodinu procesorov s týmto jadrom - či už v pôvodnej 12-taktovej podobe, alebo v modernej 1, 2 či 4 taktovej. Niektorí (ako Silicon Labs) túto architektúru dotiahli do absolútnej dokonalosti - vysoké taktovacie kmitočty, 1-taktové jadro, premapovateľné periférie....

Preto si myslím, že táto technológia má aj dnes ešte stále čo povedať, je veľa aplikácií kam sa tieto procesory svojim výkonom a možnosťami hodia, a práve preto tento vývojový kit.


Základný popis a schéma
Kit je postavený na procesore P80C552EB od NXP (Philips) v púzdre PLCC68, jednak preto, že je to typický zástupca rodiny 8052, avšak troška lepšie vybavený perifériami, a jednak preto, že ho mám v šuflíku celkom slušné zásoby

Mikrokontrolér beží na kmitočte max. 16MHz, čo pri klasickom 12-taktovom jadre predstavuje inštrukčný cyklus 750ns s teoretickým výkonom niekde na úrovni 1,3MIPs, čo je pre veľa aplikácií výkonu až-až.

P80C552 obsahuje 256bytov RAM, dva 16-bitové čítače, 15 zdrojov prerušenia, šesť 8-bitových portov, 8-kanálový 10-bitový A/D prevodník, 2-kanálové PWM, UART, I2C, Watchdog a má možnosť pracovať aj v režimoch so zníženou spotrebou - Iddle a Power Down.

Procesor je zapojený vo svojom takmer katalógovom zapojení, spodných 32KB je určených ako pamäť programu, tu je namapovaná EEPOM, ktorá je umiestnená v objímke ZIF pre jednoduchšiu manipuláciu, do horných 32KB je namapovaná RAM, ktorá je tak troška oklamaná, v tomto adresnom priestore je dostupná aj ako RAM aj ako pamäť programu.


Z šiestich portov procesora sú dostupné tri a niečo, nakoľko porty P0 a P2 sú použité ako dátová a adresová zbernica pre komunikáciu s RAM a EEPROM ako aj dva signály z portu P3 (RD a WR).

Náhradou za "stratené" porty je na doske notoricky známy obvod 8255, ktorý je potom pripojený prostredníctvom portu P1 a časti portu P4, kde sú riadiace signály. Tento obvod však nie je bezpodmienečne nutné osadiť, všetky signály z týchto portov sú vyvedené na konektory a je možné ich použiť.

Na doske nájdete aj USB konektor, ktorý je tam však len za účelom napájania dosky (preto je tu aj vratná poistka), resp. hneď za ním je štandarný 2-pinový konektor určený na ten istý účel.

Nájdeme tu aj obligátne tlačítko Reset, ktoré je na vývojovom kite nepostrádateľné.
Všetky konektory, na ktoré sú vyvedené porty sú zapojené identicky (8 signálov, Vcc a zem), takže prípadné prípravky a testovacie periférie môžeme pripojiť na ľubovoľný port bez akejkoľvek zmeny.


Plošný spoj a realizácia
Plošný spoj je možné urobiť dvoma spôsobmi - buď ako obojstranný, alebo ako jednostranný, aj keď s prepojkami. Ja som ho robil ako jednostranný. Prototyp, ktorý je na fotografii nižšie, ešte nemal osadený USB konektor, ten sa tam dostal až neskôr na požiadavku jedného môjho známeho, pre ktorého som tento kit taktiež robil.
Osadenie by nemalo robiť problém ani začiatočníkovi, začneme samozrejme drátovými prepojkami, a potom postupne zvyšok súčiastok.

Doska by mala pri dobrom pájkovaní pracovať na prvé zapojenie, nie je tam žiadna záludnosť, aj oživenie môže byť zábavou spojenou s napísaním prvého programu - napr. na rozblikanie ledky na každom pine procesora.





Rozšírenia
K tejto doske mám pripravených niekoľko prípravkov - 8xLED, maticovú klávesničku, LCD displej 2x16 znakov, grafický displej 128x64pixel, 1x7-segmentový displej, 4-miestny 7-segmentový displej v multiplexnom zapojení, 8-miestny 7-segmentový displej so sériovým rozhraním, RS232 a ešte niekoľko ďalších drobností, tieto budú predmetom niektorého ďalšieho článku, vrátane podkladov k výrobe. Tu sa však fantázii medze nekladú, stačí si urobiť kábliky s 10-pinovými zalisovávacími konektormi a kúsku kábla zo starej floppy mechaniky alebo starého HDD, ďalšie periférie sa dajú urobiť aj na univerzálnej doske, alebo na skúšobnom poli, to už naozaj závisí od toho, čo chcete skúšať.

Mne sa táto doska veľmi osvedčila, poslúžila ozaj dobre a dá sa na nej dobre "vyblázniť".

Prajem príjemnú a bezproblémovú stavbu a veľa zábavy.


tento článok je z mikroZONE
( https://mikrozone.sk/pluginy/content/content.php?content.113 )