USB AVR Prog - jednoduchý ISP programátor pre procesory AVR

Dali2, 15.04.2013-00:00

Úvod
Už dlhé roky používam tento jednoduchý, ale spoľahlivý, ISP programátor na procesory AVR, ktorý sa k počítaču pripája cez USB port. Nepatrí síce medzi najrýchlejšie a ani najkomfornejšie, ale rozhodne svoj účel splní, ako aj náklady na jeho výrobu sú naozaj malé a zvládne ho vyrobiť aj menej skúsený elektronik.


Schéma zapojenia
Ak sa pozrieme na schému zapojenia, programátor sa skladá z dvoch základných blokov - rozhrania USB/UART, ktoré je realizované osvedčeným obvodom od FTDI - FT232RL v púzdre SSOP28 (asi najväčší oriešok pre tých menej skúsených - rozteč nôh je iba 0,65mm). Tento je zapojený v svojom katalógovom zapojení, pričom prepojkou JP1 nastavujeme napájacie napätie pre programátor, a tým aj cieľové napätie programovaného obvodu. Pre menšie prúdy je možné použiť napájanie cieľovej aplikácie z programátora (tak, aby sme neprekročili povolenú zátaž USB portu), alebo napájanie cieľovej aplikácie vyriešime externým napájaním.
Procesorová časť taktiež neobsahuje žiadne technické zázraky, ani patenty, je riešená čo najúspornejšie. Nájdeme tu len kryštál s povinnými kondenzátormi, filtračné kondenzátory a dve LEDky s príslušnými odpormi - zelená slúži ako indikátor, že procesor má napájanie a funguje, červená oznamuje, že procesor je zaneprázdnený a vykonáva nejakú činnosť.




Plošný spoj
Plošný spoj je riešený ako jednostranný, z vrchnej strany je iba USB a výstupný konektor, ako aj kryštál, prepojka a LED-ky, všetky ostatné súčiastky sú zo strany spojov. Celý programátor je kvôli jednoduchosti navrhnutý na jednostrannú dosku plošných spojov o rozmeroch púhe 2x4cm. Je tam síce troška tesno a všetky súčiastky sú v SMD prevedení, ale kedže ich naozaj nie je veľa, dá sa to v pohode zvládnuť.








Konštrukcia
Máme dve možnosti ako vyriešiť konštrukčnú časť - jednou je jednoduché zatavenie do čírej fólie, tak, ako som to urobil ja, alebo tí náročnejší môžu použiť krabičku Z43, do ktorej sa doska programátora presne zmestí.
Kompletné výrobné podklady v programe KiCad ako aj Gerbery a pdf súbory nájdete v prílohe, ako je zvykom.
Software
Software sa skladá z dvoch častí - firmware pre procesor a aplikácia určená pre operačný systém Windows, ktorá celý programátor obsluhuje. Program je veľmi jednoduchý, umožňuje výber USB portu, pod ktorým sa nám programátor v systéme prihlási, nastavenie základných parametrov, cesty k súborom s obsahom FLASH, EEPROM a nastavenie poistiek (tie sa upravia automaticky podla toho, aký procesor programátor zdetekuje). Ak pri načítaní signatúry programátor nevie určiť typ procesora, znamená to, že ho definičný súbor neobsahuje a treba ho doplniť - je to súbor avrprog.dat, ktorý je v textovej podobe a ak sa do neho pozriete tak doplnenie ďalšieho typu je otázkou chvíľky.
 
Programátor umožňuje programovanie procesorov z rodiny ATmega a ATtiny (okrem typov ATtiny 4,5,9,10,20 a 40).
Vopred upozorňujem, že tento programátor nie je kompatibilný s AVR Studiom a vôbec nerieši problematiku Lock Bitov - v domácich podmienkach pre amatérske účely mi to príde ako výhoda, už som videl príliš veľa omylom locknutých procesorov na to, aby som v tomto smere menil názor.
Program sa neinštaluje, len sa nakopíruje tam, kde ho chcete mať, je k nemu aj ikonka



Záver
Programátor dúfam nájde široké použitie, aspoň ja ho mám ako favorita, druhý v poradí je AVR Dragon.
Stavebnicu, resp. naprogramovaný procesor si môžete objednať na spriatelenom webshope [url]


tento článok je z mikroZONE
( https://mikrozone.sk/pluginy/content/content.php?content.114 )