Vývojová doska "ATMIA" pre ATMEGA8/16/32 - Update 05.04.2017
...alebo, takýchto dosiek nie je nikdy dosť.
jaro61, 05.04.2017-08:21

Inšpiráciou boli všetky vývojové dosky ktoré som pri hľadaní „tej svojej“ videl. Takže výsledný produkt vlastne ani nie je „čisto“ mojím výtvorom, ale je to akési kolektívne dielo viacerých anonymných autorov.

Jednou z mojich požiadaviek bolo, aby doska bola využiteľná pre viac mikroprocesorov. Väčšina začiatočníkov bude asi začínať s mikroprocesormi ATMEGA 8, alebo ATMEGA 16/32. Preto je táto doska určená práve pre tieto mikroprocesory. Ďalšou požiadavkou bolo, aby doska bola plne konfigurovateľná. Všetky vstupné a výstupne porty musia byť samostatne vyvedené na konektory, ale zároveň cez DIP prepínače alebo prepojky je možné ich pripojiť k niektorým perifériam. (LED diody, Tlačidla, LCD...)


Schéma dosky - 1.návrh (klik pre full size)Periférie:Ďalej doska obsahuje konektory pre programovanie JTAG, ISP 10 pinový a ISP 6 pinový. Pre mikroprocesor ATMEGA8/16 je možné prepínať medzi dvoma kryštalmi 12MHz a 8MHz pomocou prepojky (jumper).

Dosku je možné napájať buď z adaptéra alebo z USB portu. Na vstupe pre adaptér je dvojcestný mostik, takže doska bude správne napájaná aj pri prípadnej zmene polarity.

Pre mikroprocesor ATMEGA8 sú z periférii dostupné len LED diody a tlačidla ktoré je možné pomocou DIP prepínačov pripojiť alebo odpojiť. V prípade potreby je možné využiť aj periférie ktoré sú určené pre mikroprocesor ATMEGA16/32.


Osadenie dosky - 1.návrh (klik pre full size)
Súčiastky na plošnom spoji sú rozmiestnené tak aby tvorili logické celky. Hotový plošný spoj zatiaľ nemám, ešte sa len chystá do výroby. Momentálne môžem poskytnúť len 3D návrh plošného spoja, z ktorého je možné vidieť ako by mala hotová doska vyzerať3D náhľad dosky - 1.návrh (klik pre full size)
Návrh dosky - 1.návrh (klik pre full size) - strana súčiastok
Návrh dosky - 1.návrh (klik pre full size) - strana spojovNa Vaše pripomienky alebo kritiku sa teší Jaroslav Ivanov

Aktualizácia 17.11.2016 - 2.návrh


Tak som trochu popracoval na vývojovej doske a výsledkom sú následujúce zmeny:Myslím, že to boli už posledné úpravy.Schéma dosky - 2.návrh (klik pre full size)


Osadenie dosky - 2.návrh (klik pre full size)3D náhľad dosky - 2.návrh (klik pre full size)


Návrh dosky - 2.návrh (klik pre full size) - strana súčiastok


Návrh dosky - 2.návrh (klik pre full size) - strana spojovAktualizácia 05.04.2017 - finálny

Vývojová doska „ATMIA“ pre procesory Atmega8/16/32

Po dlhšom čase sa opäť ozývam s vývojovou doskou pre Atmely. Oproti pôvodnému zapojeniu došlo ešte k niekoľkým zmenám. Na dosku bola doplnená čítačka micro SD kariet a nf zosilňovač. Obidve zapojenia sú vyvedené na samostatné hrebeňové konektory.
Plošné spoje boli vyrobené v Čine a s ich kvalitou som veľmi spokojný. Môžete posúdiť sami.

Na rozpiske súčiastok sú uvedené aj kódy odporúčaných súčiastok firmy www.tme.sk. Na osadenej doske som vyskúšal niekoľko zapojení s využitím všetkých dostupných periférii môžem povedať, že všetko funguje tak ako má.

Doska dostala aj svoje meno „ATMIA

Záujemci o stavbu si môžu čistú neosadenú dosku s dokumentáciou objednať za cenu 15.00€ + poštovné alebo je možné si objednať aj komplet osadenú dosku.


Finálna schéma zapojenia - finálna (klik pre full size)Grafický návrh z programu Altium - finálny (klik pre full size)Fotografia plošného spoja - finálna (klik pre full size)Fotografie osadenej dosky - finálne (klik pre full size)
tento článok je z mikroZONE
( https://mikrozone.sk/pluginy/content/content.php?content.140 )