Čínsky klon Saleae logic
Letmý pohľad na tento výrobok
EdizonTN, 08.02.2020-17:38

Na Aliexprese som našiel a rovno aj kúpil čínsky klon Saleae logického analyzátora v cene 7.90 USD (teraz je dokonca už len za 4.49 USD).




Samozrejme som ho okamžite otvoril:


Veľký čip vnútri je Cypress CY7C68013A-56LTXC

Obslužný program som použil Saleae Logic v 1.2.29 beta (https://support.saleae.com/logic-software/latest-beta-release) Je to posledná beta, z verzie 1. Všetko novšie je už verzia 2.

Príklad zobnrazenia UART pri 9600 baud.

Prvé nastavenie síce trvalo trošku dlhšie, ale je to len o mojej nešikovnosti. Možno by pomohlo online zobrazovanie stavu aktuálnych kanálov, aby som predišiel omylu, že síce som nastavoval kanál 0, no v realite som mal fyzicky pripojený kanál 2

Skúšal som merať I2C (400kHz) a UART komunikáciu (921 600 baud). Oboje šlo bez problémov zobraziť a dekódovať.
I2C dekodér pekne zobrazuje obsah dátovej linky, t.j. štart/stop bit, adresu zariadenia aj prenášané dáta. Pekne aj ukazuje ACK/NACK. Samozrejmosťou je aj zobrazenie dĺžky jednotlivých impulzov.

btw, Online zobrazovanie – toto mi fakt chýba – niečo na okamžité a rýchle zobrazenie aktuálneho stavu signálu (niečo ako logická sonda) bez zložitejšieho nastavenia kanálu, spustenia merania a následného zobrazenia. Ideálne, keby počas deaktivovaného logovania a anlyzovania dát, proste len zobrazoval stav jednotlivých kanálov 0/1.



Preto som sa potešil, keď sa na webe saleae objavila nová verzia Logic 2.2.2 (298 MB).
Pozor! Treba najskôr nainštalovať verziu 2.2.1 (321 MB) odtiaľto.

Po inštalácii a následnom spustení, som si nemohol nevšimnúť, že mi počítač začal reagovať tak nejak oneskorene. Podobnú rýchlosť som si všimol pri spustenej kompilácii QT5 a súčasnom kopírovaní 1TB disku na sieť. CTRL+ALT+DEL a mrk na procesy – JAVA. Sakra, čo to tam je? Hmm. Saleae. Ten zmetek pri spustení natiahne aj javu (smiešnych 1.2GB zožratých z pamäte). Sranda je, že po killnutí javy, program beží normálne ďalej…

Takže, verzia 2.2.1 (https://discuss.saleae.com/t/logic-2-2-1-download-here/268) – identifikovala pripojený čínsky klon ako aktívny logický analyzátor a normálne s ním komunikuje. Analógové funkcie sú zablokované a rýchlosť vzorkovania sa dá pri digitálne nastaviť na 24MS/s.
Upgrade na verziu 2.2.2 prebehlo bez problémov. Vylepšenia nehľadám, sú vypísané na webe výrobcu. Čínsky klon stále funguje.

Voči verzii 1.2.29 za zmenilo GUI – či k lepšiemu? Asi tak, ako keď web stránka prejde marketingovým oddelením a zmení sa na rezponzívnu.

Naleštený prd, meniaci sa pred očami robiaci to čo práve nechcete, pretože umelá inteligencia to vie lepšie ako vy. Nejak podobne vypadá verzia 2.2.x.

Netvrdím, že program nerobí to čo má, ale cítim z neho zásah vyššej moci – nejakého grafického guru. Trošku sa od techniky začína vzďaľovať a spomaľovať.

ONLINE zobrazovanie – áno, dá sa to nazvať online. V reálnom čase zobrazuje stav všetkých kanálov. Avšak po zaregistrovaní trigger impulzu, začne ukladať vzorky do pamäte. Tu už podľa mňa online režim končí.


Pohľad na verziu 2.2.1



Alternatíva ovládacieho programu
Keď už hardware klonované z číny, tak ovládací program typu open-source.
Tak som zalovil na webe a našiel open-source projekt sigrok – PulseView.


Tento program dokáže v princípe to čo Logic, no je viac technicky orientovaný – žiadne zbytočné grafické nezmysly.
Ovládanie celkom jednoduché, intuitívne.
Program dokáže priebežne zobrazovať stav kanálov no len do zaplnenia buffera. Je to lepšie ako Logic 1.2.x. Ale stále to nieje plný realtime.

Samozrejme vie aj logovať dáta a následne analyzovať, ale tu sa mi zdalo, že predsa len originál Logic softwér to má zvládnuté o kúsok detailnejšie.

V čom má tento program ale navrch, je podpora hardwéru.
Takto si môžete logický analyzátor spraviť napríklad z PICkit2, alebo z ASIX Sigma,… viac tu.
Download verzie 0.4.1 je tu.
Je to posledná stabilná release verzia. Na projekte sa priebežne pracuje, takže ak chcete niečo novšie, skúste nightbuild verziu.
Čo je nové netuším. Dozviete sa to tu.


Záver
Analyzátor z číny za 7,90 USD je použiteľný na také to domáce bastlenie.
Mám ho pripojený k notebooku ThinkPad, ktorý poháňa dvojjadrový Intel s 4GB RAM. Proste ideál pre dielenský počítač. Preto k analyzátoru používam sigrok – PulseView. Je rýchly, neobsadí mi štvrtinu RAM a robí to čo chcem. Nechápem Saleae s ich prístupom nenažraných javoidných programov. Ak by som si niekedy kúpil originál ich analyzátor, jeho ovládací program Logic 2 by ma teda hodne vytočil.



P.s. u čínana som dokúpil aj sadu krokodílov (alebo štipcov či ako sa to volá) namiesto dodávaných pinových dutiniek. Predsa len lepšie držia na vývodoch súčiastok.
A za 1.52 USD… no nekup to!




Edit 08.02.2020
Vyššie zmienené test klipy sú síce lepšie ako drátom do oka, ale zle "sedia v ruke" keď sa prípájajú. Vrele odporúčam hľadať tento, alebo podobný klip. Má vývod zboku takže sa lepšie pripája a nevaglá v prstoch.




tento článok je z mikroZONE
( https://mikrozone.sk/pluginy/content/content.php?content.149 )